Cześć wszystkim :-)

Oszczędzać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Jednak już sam fakt, że robimy coś w tym kierunku, jest naszym sukcesem. Czy jednak pamiętamy o tym, jak wiele mamy możliwości, aby móc oszczędzać jeszcze efektywniej nie tylko wykorzystując banki, giełdę, itp., lecz najprościej w świecie w naszym codziennym życiu. Część z tych sposobów na pewno znacie, lecz mamy nadzieję, że uda się nam zaskoczyć Was kilkoma z nich.

alexanderstein, http://pixabay.com/pl, Public Domain CC0

 • Zacznijmy od zakupów. To oczywiste, że szukamy produktów, które są w niższych, promocyjnych cenach. Lecz jak znaleźć tą najlepszą ofertę? Możemy chodzić po sklepach osobiście, czy uważnie czytać gazetki wypełnione napisami „Promocja!”, „Teraz jeszcze taniej!”, „Ostatnia okazja!”. Jednak to często może być czasochłonne. Na szczęście dla nas, dwudziesty pierwszy wiek dostarcza nam magiczne, potężne narzędzie, jakim jest internet. Mamy do dyspozycji porównywarki cen, tj. Ceneo, Nokaut, Skąpiec, które pomogą nam znaleźć sklepy, w których nasz wymarzony produkt jest w przystępnej cenie. Sprawdzajmy też takie serwisy jak Allegro, czy Tablica, ze względu na fakt, iż w nich możemy znaleźć rzeczy jeszcze tańsze niż w sklepach.
 • Kolejnym sprytnym sposobem jest korzystanie z kuponów rabatowych. Możemy je zdobyć np. w gazetkach reklamowych, a czasem również w naszych skrzynkach pocztowych. Część z nas ignoruje je lub wyrzuca do kosza, nie myśląc o tym, iż wykorzystywanie ich pomoże nam zatrzymać w portfelu kilka dodatkowych złotówek.
 • Pieniądze wracają do Ciebie – niektóre banki oferują nam możliwość zwrotu paru procent kosztów zrobionych zakupów. Może nam się wydawać, że te np. 3% to wcale nie jest dużo, lecz będziemy pozytywnie zaskoczeni, gdy z wydanych 300 zł, to 10 zł możemy wydać powtórnie ;-)
 • Róbmy listę zakupów! Może to brzmi dziwnie, ale to naprawdę może nam pomóc. Mając taką listę, w sklepie unikniemy kupienia często niepotrzebnych rzeczy, gdyż będziemy skupieni tylko na tym, co konieczne.
 • Kolejna rada może się wydawać dla niektórych głupotą, ale starajmy się unikać barów fast food. Często jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż możemy mieć szybko smaczne jedzenie, lecz spójrzmy na to z innej strony. Częste odwiedzanie takich miejsc skutecznie odchudzi nasz portfel.
 • Komunikacja miejska. Poruszanie się nią po mieście jest w wielu przypadkach znacznie tańsza od jazdy samochodem. Zamiast niej możemy również przemieszczać się rowerem, który oprócz oszczędności pieniędzy, pomoże nam utrzymać dobrej kondycji.
 • Unikaj kredytów jak tylko możesz. Wiele osób ma problemy ze spłatą kredytu, wpadają w pętlę zadłużenia. A to nie da Nam nic dobrego. Zaczekajmy lepiej, aż dany produkt będzie tańszy, bądź wybierzmy inny.
 • Ostatni sposób jest prawdopodobnie znany, lecz niestety mało popularny. Chodzi o oddawanie krwi. Ludzie kojarzą to tylko z działalnością dobroczynną, a nie wiedzą, ile jest korzyści płynących z tego. Regularnie oddając krew, możemy otrzymać rabaty w sklepach, zniżki na lekarstwa. No i co ważne, dostajemy możliwość korzystania z komunikacji miejskiej za darmo. W przypadku tego ostatniego „bonusu”, wymagania do tego są dosyć wysokie, lecz taki przywilej ma ogromną wartość.

PublicDomainPictures, http://pixabay.com/pl/, Public Domain CC0

To tyle na dzisiaj. Mamy nadzieję, że te porady pomogą Wam zapanować nad domowym budżetem i sprawią, że poczujecie satysfakcję z oszczędzania :-)

Trzymajcie się. Do następnego wpisu ;-)

Przy tworzeniu wpisu wykorzystano materiały ze stron:


 1. http://www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie/artykuly/jak-zaoszczedzic-pieniadze

 2. http://jakoszczedzacpieniadze.pl/kody-rabatowe-i-7-zasad-tanich-zakupow

 3. http://jakoszczedzacpieniadze.pl/korzysci-dla-honorowych-dawcow-krwi

 

Wykorzystane obrazki:

 1. alexanderstein,
  http://pixabay.com/static/uploads/photo/2013/07/26/15/48/home-167734_640.jpg?i
  , Public Domain CC0
 2. PublicDomainPictures,
  http://pixabay.com/static/uploads/photo/2012/02/17/15/23/bus-14379_640.jpg?i
  , Public Domain CC0