Witajcie po raz drugi.
Gdy słyszymy pytanie: „Czy warto oszczędzać?”, zdecydowana większość z nas odpowie na to twierdząco. Trudno się temu dziwić. Osoba, która zawsze odłoży te kilkanaście złotych, jest od razu uważana za bardziej odpowiedzialną, dobrze zorganizowaną, czy rzetelną. Cele oszczędzania są również proste i logiczne – mamy więcej pieniędzy na własne wydatki oraz uczy to nas wartości pieniądza.  A w jaki sposób można zatroszczyć się o swój grosz?

Jakie formy oszczędzania są znane?

Dla wielu usługi bankowe tj. konta oszczędnościowe, lokaty, są podstawową metodą gromadzenia pieniędzy. Inni za to jako przykład podają obligacje, granie na giełdzie oraz inwestycje. Są też i ludzie, dla których najlepszą metodą jest tradycyjna świnka skarbonka, czyli trzymanie pieniędzy w domu.

A tak po za tym to, czy nie lepiej po prostu nie ograniczać się i wydawać tzw. dodatkowe zastrzyki finansowe? Niestety w ten sposób myśli spora grupa, głównie młodych ludzi. Dlatego my pokażemy Wam, że oszczędzanie to nie jest przeżytek, wręcz przeciwnie – właśnie w dzisiejszych czasach umiejętność ograniczania wydatków jest bardzo ceniona. Zawsze lepiej jest mieć odłożone trochę pieniędzy na wszelki wypadek.

Dodatkowe dochody

Obrazki autorskie, stworzone z wykorzystaniem programu Microsoft Excel. Dane w nich użyte pochodzą z ankiety wykonanej w mojej szkole w 2012 r.